Pozycjonowanie lokalne SEO lokalnie


Mając własny biznes zrozumiałym jest, że chcesz dla swojej firmy jak najlepiej. Chcesz stawać się coraz bardziej rozpoznawalną marką, zdobywać nowych klientów, dzięki temu inwestować w jej rozwój i na tym zarabiać. Masz na ten cel środki i chcesz, by profesjonalna firma zajęła się promocją Twoją i Twojej witryny branżowej. Pozycjonowanie wydaje się najlepszym ku temu pomysłem, jednak jego forma i zakres zależne powinny być od charakteru, rodzaju, branży czy lokalizacji działalności gospodarczej. W czym tkwi różnica? Przyjrzyjmy się bliżej jednemu z rodzajów pozycjonowania, jakim jest pozycjonowanie lokalne. 

Co to jest pozycjonowanie lokalne?

Pozycjonowanie lokalne to szereg działań mających na celu wypromowanie i podniesienie poziomu widoczności danej strony internetowej na zapytania związane z danym regionem- najczęściej jest to miasto, ale równie dobrze może to być także powiat, województwo, dzielnica. Cały proces pozycjonowania lokalnego jest zbliżony do tradycyjnego, ogólnego, jednak zawiera w sobie też elementy odrębne i unikalne. Podobnie dobierany jest zestaw fraz kluczowych, jednak są one związane z konkretną lokalizacją.

Dlaczego jest to tak ważne? Otóż najlepsza będzie analiza przykładu- chcesz zmienić swoją fryzurę i szukasz w sieci fryzjera, by móc zadzwonić i umówić wizytę. Jednak w wyszukiwarce Google nie wpisujesz samej frazy „fryzjer”, „najlepszy fryzjer” czy „fryzjer damski”, gdyż jest to pojęcie zbyt ogólne a chyba nie masz potrzeby, by na liście wyszukiwać znalazły się salony fryzjerskie z drugiego końca Polski. Zwykle szukając firm usługowych zależy nam na tym, by były to te działające w okolicy- najbliższym mieście, w danej dzielnicy, ewentualnie na terenie powiatu czy województwa. Wpisując więc frazę „fryzjer Rzeszów”, w odpowiedzi otrzymasz propozycje usług fryzjerskich, znajdujących się w określonym przez Ciebie obrębie. Innym przykładem może być fraza „pozycjonowanie lokalne Rzeszów” a nawet „pozycjonowanie lokalne Podkarpacie”, dzięki któremu skutecznie zawęzisz obszar swoich wyszukiwani.

Podsumowując, pozycjonowanie lokalne strony www ma na celu zwiększenie widoczności w danym regionie, najczęściej mieście bądź innym określonym miejscu. Dzięki temu możliwe jest dotarcie do odpowiedniej grupy odbiorców, którzy z największym prawdopodobieństwem staną się klientami naszych usług, bowiem szukają ofert z naszej lokalizacji. Jest jeszcze jeden, istotny z punktu widzenia klienta usług pozycjonowania aspekt, a mianowicie frazy lokalne są mniej konkurencyjne i tańsze w pozycjonowaniu, jeśli więc nasz biznes nie wymaga szerokiego, ogólnego pozycjonowania, lepiej i korzystniej- zarówno pod względem finansowym jak i efektowym, będzie skorzystać z pozycjonowania lokalnego.

Pozycjonowanie lokalne – jak działa?

Wspomnieliśmy już, że pozycjonowanie lokalne nieco różni się od tego tradycyjnego, szerokiego. SEO lokalnie wymaga innego podejścia do działań. Przede wszystkim należy bardzo dokładnie poznać specyfikę, charakterystykę oraz wszystkie najważniejsze elementy danego biznesu, którego strona poddana zostanie pozycjonowaniu a także przeanalizować zasady, jakimi kieruje się Google, wyświetlając wyniki wyszukiwań Internautów. Lokalne SEO to w końcu nadal promowanie strony pod wyszukiwarkę Google, jednak skupione wyłącznie na określonej lokalizacji. Skupmy się jednak głównie na tym, czym różni się od tradycyjnego.

Przytaczany wcześniej przykład, w którym po określeniu rodzaju usługi i jej umiejscowienia w wyszukiwarce wyświetlały się dokładnie takie wyniki, którymi byliśmy zainteresowani nie jest jedynym celem, na którym skupia się lokalne pozycjonowanie. Współczesna technologia, a  w tym konkretnym przypadku geolokalizacja wyników wyszukiwania sprawia, że wpisując samą frazę „fryzjer”, otrzymasz podpowiedzi wybranych usług w niedalekim obrębie miejsca, w którym obecnie się znajdujesz. Geolokalizacja umożliwia bowiem określenie położenia geograficznego, w którym znajduje się dane urządzenie, a więc tym samym i jego użytkownik, przez co w wynikach wyszukiwania pod tym kątem dopasowuje reklamy, firmy czy usługi. Dlatego działania pozycjonowania lokalnego w dużej mierze opierają się właśnie na funkcji geolokalizacji, choć oczywiście optymalizacja strony na frazy lokalne nadal jest równie istotna. Dlaczego? Bowiem funkcja geolokalizacji, choć bardzo przydatna, nie jest tak idealna w swoim działaniu- nie pokazuje aż tak konkretnych i treściwych wyników, jak dzieje się to w przypadku wyszukiwania na precyzyjną frazę, a więc tą z określoną miejscowością, dzięki której użytkownik otrzymuje wyniki wyłącznie z lokalizacji, którą jest zainteresowany.

Aby możliwe było promowanie firmy lokalnie, a więc na konkretnym obszarze, dana działalność gospodarcza musi mieć określony swój fizyczny adres. Jego uwzględnienie na stroni internetowej umożliwia prowadzenie pozycjonowania lokalnego oraz pozytywnie wpływa na pozycję rankingową w wyszukiwarce. Konieczna jest też właściwa optymalizacja strony pod kątem lokalnego SEO- przede wszystkim unikatowe treści, z umieszczonymi frazami, na które ma być pozycjonowana firma oraz zawarcie w treści nazwy miasta bądź innej lokalizacji, w której funkcjonuje firma. Jeszcze innym zakresem działań pod kątem lokalnego pozycjonowania jest link building, a więc umieszczanie na różnych stronach odnośników do pozycjonowanej strony- dzięki nim strona pojawia się wyżej w wynikach wyszukiwania. Szczególne znaczenie mają tu linki lokalne, a więc umieszczanie hiperłączy do pozycjonowanej strony w serwisach, na forach internetowych, blogach i innych witrynach, które odpowiadają miejscu promowanej działalności- takie miejscowe powiązanie jest bowiem bardzo korzystne i realnie przekłada się na lepszą widoczność w wyszukiwarce. Niezwykle istotne jest także prawidłowe funkcjonowanie firmowej strony www na wszelkich urządzeniach mobilnych, gdyż w dzisiejszych czasach to głównie w taki sposób użytkownicy korzystają z Internetu.

W przypadku pozycjonowania lokalnego, na jego skuteczność wpływa także obecność firmy w katalogach firm, takich jak chociażby Panorama Firm czy Oferteo a także pozytywne komentarze naszych klientów. Ponadto warto czynnie udzielać się jako specjalista na wszelkich branżowych blogach zewnętrznych oraz prowadzić własnego bloga tematycznego. 

Jakie są korzyści pozycjonowania lokalnego w Google?

Prawidłowo prowadzone pozycjonowanie lokalne przynosi wiele wymiernych korzyści:

Pozyskanie klientów

Dzięki niemu mamy możliwość bezpośredniego pozyskania klienta z danego obszaru- zarówno tego, który go zamieszkuje, jak i tego, który przebywa tu tymczasowo lecz chce skorzystać z usług, które masz w swojej ofercie. 

Wzmocnienie wizerunku firmy

Lokalne SEO umacnia także wizerunek marki, dzięki czemu firma ma szansę stać się rozpoznawalna, kojarzona na danym obszarze, co również buduje pewną pozycję na lokalnym rynku.

Przewaga nad konkurencją

Zawsze podejmując jakiekolwiek działania na rzecz swojej firmy, jesteś o krok dalej, niż Twoi konkurenci. Podejmując pozycjonowanie swojego biznesu na rynku lokalnym jest to szczególnie ważne, gdyż konkurencja jest tu zdecydowanie wyższa, niż w przypadku produktów czy usług, gdzie klient może wybrać dowolną lokalizację. Dlaczego?  Pozostańmy przy przykładzie „fryzjer Rzeszów” i „pozycjonowanie Rzeszów”. Poszukując fryzjera, a więc usługę wykonywaną zazwyczaj lokalnie, w danym miejscu, użytkownik bierze pod uwagę głównie pierwsze podpowiedzi z listy wyszukiwań na daną frazę. Jeśli zaś chcemy kupić kurtkę sportową, to w ramach wyboru interesującego nas produktu przejrzymy zdecydowanie więcej sugerowanych w wyszukiwarce stron. Podobnie będzie z frazą „pozycjonowanie Rzeszów”, choć w tym przypadku chodzi o usługę, która równie dobrze może mieć zasięg ogólnopolski i może być dedykowana nie tylko klientom lokalnym. Dlaczego więc o niej wspominamy? Bowiem nawet jeśli nasza oferta nakierowana jest na szerokie grono odbiorców i niema większego znaczenia lokalizacja firmy, to i tak warto najpierw zbudować odpowiednio silną pozycję na rynku lokalnym, a następnie działać szerzej.

Podwalina pod pozycjonowanie tradycyjne

Jeśli dana strona prawidłowo zostanie wypozycjonowana lokalnie, wówczas dużo łatwiej będzie można wypromować ją na szerszą skalę. Jest to także szczególnie ważne dla firm nowopowstałych. Pamiętać należy bowiem, że pozycjonowanie ma bardzo dużą skuteczność w pozyskiwaniu klientów, dlatego bezpieczniej będzie zacząć promować się lokalnie, by móc profesjonalnie obsłużyć mniejszą ilość klientów,  niż „rzucić się na głęboką wodę” korzystając od razu z pozycjonowania ogólnego i nie podołać temu wyzwaniu.

Opłacalność

Pozycjonowanie lokalne jest często tańsze niż pozycjonowanie ogólne, przeprowadzane w tym samym zakresie. Dlaczego? Bowiem obejmuje ono mniejszy zakres wszystkich wyników. Ponadto jest to najlepsza inwestycja w swoją firmę, gdyż szybko zauważymy mierzalne efekty pozycjonowania swojej strony www.

Szybsze rezultaty

Koncentrując się na pozycjonowaniu lokalnym, zdecydowanie łatwiej i szybciej można zaobserwować jego skuteczność. Warto w tym miejscu zaznaczyć także, że rezultaty pozycjonowania są mierzalne, a więc bez problemu można zobaczyć i przeanalizować wyniki przeprowadzonych działań SEO lokalnego.

Wizytówka w Google – dlaczego jest ważna?

W pozycjonowaniu lokalnym niezmiernie ważne jest posiadanie konta na platformie Google Moja Firma (GMF), które stanowi internetową wizytówkę Twojej firmy w Google. Wizytówka ta powinna zawierać wszelkie dane teleadresowe, nazwę firmy, adres strony internetowej, zwięzły opis oferty, godziny otwarcia, przykładowe zdjęcia, elementy wyróżniające Twoją firmę spośród innych podobnych. Warto rzetelnie przyłożyć się do tworzenia takiej wizytówki, bowiem jakość informacji w niej zawartej, a także wystawione pod nią opinie klientów, przekładają się na renomę firmy. Na opinie te można i warto odpowiadać, gdyż dzięki temu tworzymy pewną interakcję z klientem i pokazujemy, że interesują nas komentarze naszych odbiorców oraz że liczymy się z ich zdaniem. Ponadto, jak już wcześniej wspominaliśmy, opinie te wpływają także na pozycję strony w rankingu wyszukiwarki.

Co więcej, wizytówka ta wyświetla się w Mapach Google, przez co dodatkowo zwiększa szansę na dotarcie do potencjalnego klienta z danego obszaru. Równie istotne jest to, że wizytówka w Google może działać bez posiadania strony internetowej a jej założenie jest bezpłatne.

Dla kogo pozycjonowanie lokalne?

Co prawda częściowo i mimochodem udało nam się odpowiedzieć już na to pytanie, jednak warto uszczegółowić tą tematykę, wyróżniając kilka czynników. Po pierwsze usługowość danej firmy, a więc głównie te firmy, które prowadzą działalność usługową. To właśnie usługi są najczęściej wyszukiwane lokalnie, a więc na podstawie frazy z konkretną lokalizacją. Po drugie, jest to najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy prowadzą swój biznes ograniczając się jedynie do konkretnej lokalizacji- miasta, dzielnicy, powiatu, województwa, zresztą już sama nazwa tego rodzaju pozycjonowania na to wskazuje. Będą to więc głównie mikro, małe i średnie firmy, świadczące swoje usługi dla miejscowej społeczności. Po trzecie, pozycjonowanie lokalne jest tym, od czego powinny zacząć firmy nowopowstałe, nawet jeśli zakres ich oferty jest ogólnokrajowy. Pozwoli to na zdobycie doświadczenia a także będzie podwaliną na dalsze, szersze działania w pozycjonowaniu tradycyjnym.

Pozycjonowanie lokalne – w jakich branżach?

Z usługi profesjonalnego pozycjonowania lokalnego powinni skorzystać przede wszystkim właściciele firm usługowych. Branże te możemy podzielić następująco:

 1. branże, gdzie usługi świadczone są u klienta:
 • elektryka;
 • hydraulika;
 • budowlanka;
 • remonty;
 • pomoc drogowa;
 1. branże, gdzie usługi świadczone są pod adresem firmy:
 • mechanika samochodowa;
 • wulkanizacja;
 • dentysta;
 • adwokat;
 • serwis komputerowy;
 • kwiaciarnia;
 1. branża gastronomiczna:
 • restauracja;
 • pizzeria;
 • kawiarnia;
 • pub;
 • catering;
 1. branże kosmetyczne i fryzjerskie;
 2. branże medyczne

Są to najpopularniejsze branże, spośród wszystkich wyszukiwań lokalnych na frazę, lecz wszystkich jest zdecydowanie więcej.

Wizytówki NAP z lokalizacją

Na końcu należy wspomnieć o jeszcze jednym, bardzo istotnym elemencie pomocnym w działaniach pozycjonowania lokalnego. Są to wizytówki NAP z lokalizacją (ang. Name, Address, Phone Numer), a więc podstawowe informacje o firmie zamieszczane we wszystkich możliwych miejscach, wraz z publikacją różnorakich treści na temat firmy- czy to na lokalnych portalach informacyjnych, w katalogach, na blogach czy też w ogłoszeniach.  Dobrze, gdy wizytówka oprócz podstawowych danych zawierać będzie także inne informacje, istotne z punktu widzenia użytkownika, a więc na przykład te dotyczące funkcjonowania firmy-   odnośniki do firmowych profili w social mediach, podstawową ofertę, godziny otwarcia czy krótki opis firmy i profilu jej działalności. 

Narzędzie to jest o tyle ważne w pozycjonowaniu, gdyż wizytówki firmowe NAP często są analizowane przez roboty wyszukiwarki, które dokonują zestawień zawartych w nich danych znajdujących się na różnych witrynach, sprawdzając ich poprawność- dlatego należy zawsze pamiętać o aktualizacji danych, gdy tylko wprowadzane zostają jakieś zmiany w tym zakresie. Jeśli nie występują żadne rozbieżności pomiędzy nimi, firma traktowana jest za rzetelną i godną wysokiej pozycji na liście wyszukiwań.